PROJE

Projedeki İş Alanları

食品と科学

GIDA TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

BANT ELEMANI

Her türlü gıdanın üretimi, işlenmesi, muhafaza edilmesi, gerekli kontrol ve analizlerinin yapılmasında etkin rol alacak gıda teknikerleri yetiştiren bir önlisans programıdır. İki yıllık bir eğitim verilmekte ve eğitim-öğretim süresi içinde öğrenciler staj görmektedir. Gıda İşleme Bölümü birçok üniversitede aktif olarak öğrenci kabul etmektedir. Ayrıca bazı özel üniversitelerde de bölüm eğitim-öğretime devam etmektedir.

Strawberry_051

MEYVE YETİŞTİRİCİSİ

ÖRTÜ ALTI SEBZE YETİŞTİRİCİLİĞİ

Meyve yetiştiricisi; ziraat mühendisinin hazırladığı plan dâhilinde, iş organizasyonunu yapan, fidan üreten, toprağı dikime hazırlayıp toprağa dikim yapan, kültürel bakım işlemlerini üstlenen, meyvelerin hasadını yapan, budama işlemlerini yürüten, alet donanımın bakımını yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

DwOsbg9X4AAVBN5

SEBZE YETİŞTİRİCİLİĞi

Paketleme

Yaş sebze ve meyvenizin günlük üreterek tüketmek  Yenilen Kısımlarına Göre Sınıflandırılması Yumruları yenen sebzeler Patates, tatlı patates, yer elması Kökleri yenen sebzeler Havuç, turp, kırmızı pancar, şalgam, kök kereviz Soğan ve sürgünleri yenen sebzeler Pırasa, taze soğan, taze sarımsak, soğan sarımsak Yalnız sürgünleri yenen sebzeler Kuşkonmaz Yaprak sapları yenen sebzeler Sap kereviz

07_13_1_r2z010305_n_1_tech_lsc_large_large_564461fe8737e2b09a7b59e88b684cb27aecd60e

TARIM TEKNOLOJİLERİ

SERACI KURS PROGRAMI

Gıda Teknolojisi Programından mezun olan öğrencilere ‘’Gıda Teknikeri’’ unvanı verilmektedir. Gıda Teknolojisi önlisans mezunları, gıda endüstrisi ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında, İl Sağlık Müdürlüklerinde, Orman Bakanlığına bağlı kontrol laboratuvarlarında, belediyelerde, gıda sektöründe üretim yapan fabrikalarda ve kalite kontrol laboratuvarlarında teknik eleman sıfatı ile iş bulma imkanına sahiptir. Ayrıca kendilerine ait işletmelerde çalışmaları da mümkündür.

BnJbpk

KİŞİSEL GELİŞİM VE EĞİTİM

DİJİTAL PAZARLAMA EĞİTİMİ

Dijital dünyanın endüstri ve tarım alanlarındaki etkisini belirtmek ve gelişen dijital dünyayı tanımlayabilmek adına eğitim organizasyonu düzenlenmiştir. Bu kapsamda personellerimizin ve üyelerimizin sektörün dijitaldeki konumunu tanımaları sağlanmıştır.

DxrpA5gXgAMiM_o

PAZARLAMA VE PERAKENDE

TEMEL PAZARLAMA YÖNTEMİ GELİŞTİRME VE UYUM

Sadece üretimin değil aynı zamanda örgütlenmenin, iyi pazarlama için ürün analizinin, ambalajlamanın, tanıtım ve markalaşmanın artırılmasına katkı sağlanması, gıda tedarik zincirinde tarımsal ürünlerin israfının önlenmesi ve ürünlerin katma değerinin artırılması ve özellikle kadın ve genç istihdamın artırılması amacıyla kursiyerler, sektör temsilcileri, proje yürütücüsü ve ortaklarının işbirliğinde kar amacı gütmeyen HAZAR Yaş sebze ve meyve kırsal kalkınma kooperatifi kurulmasına imkan tanımıştır.

İLETİŞİM

Bize Ulaşın

TELEFON

+90 505 750 47 82

 E-MAIL

[email protected]

SOSYAL MEDYA